A kültéri ajtó milyen legyen?
A kültéri ajtó legyen stabil. Ne engedje be se a hideget se a meleget. „Csukd be az ajtót magad után! Nagy a huzat, kihűl így a szobám!”– valahogy így hangzott annakidején Katona Klári egyik népszerű dala.
Amire most visszagondolva, számomra érdekesnek tűnik ez a szöveg. Melyik ajtóra is gondolhattak konkrétan? Mert ha kültéri ajtóról van szó, akkor az, nem feltétlenül a szobába nyílik.
Ha pedig beltéri ajtó szerepel a dalban, akkor valószínűleg csak bizonyos részei voltak fűtve annak a bizonyos lakásnak.
Annak, amiről énekelt a művésznő. Persze ennek nincs is jelentősége. Már ami a dalt illeti. Viszont a valóságban nem árt tisztában lennünk egy-két fogalommal. Mármint ezzel kapcsolatban. Vagyis, hogy mi a különbség kültéri ajtó és beltéri ajtó között.
Mi a különbség kültéri ajtó és beltéri ajtó között?
A kültéri ajtó biztosítja az épület és a külvilág közti közlekedést, összeköttetést. Egyben az épület védelme is fontos funkciója. Többféle típusú és alapanyagú bejárati ajtót ismerünk.
De alapvetően a bejárati ajtók fából, műanyagból vagy fémből, esetleg ezek kombinációjából készülnek. Ezek a kültéri ajtók konkrétan.
Mit is nevezünk beltéri ajtónak? Azokat az ajtókat, amiknek elsődleges funkciója a térelválasztás. De tulajdonképpen, ezen túlmenően berendezési tárgyaknak is tekinthetjük ezeket a nyílászárókat.
Éppen ezért különböző az esztétikai kialakításuk is. A piacon napjainkban bőséges a választék a beltéri ajtók tekintetében is.
Bár azt kell mondanunk, hogy szerkezetükben hasonlóak egymáshoz a különböző kinézet ellenére is. Gyártásuk ma már egy újszerű technológiának köszönhetően egyedi.
Vagyis olyan nyílászárókat eredményez, melyek nem vetemednek az idő múlásával sem. Ehhez azonban elengedhetetlenül szükséges, hogy szakemberek által kerüljenek beépítésre.
Sőt ha szükséges, a karbantartás is el legyen rajtuk végezve időközönként. Szerencsére a műanyag ajtók esetében már nincs szükség nagy karbantartási munkákra.
A hagyományos beltéri ajtók mellett, ma már igény van a tolóajtókra és a harmonika ajtókra is. Ezek főleg, a hely kihasználás szempontjából lehetnek érdekesek kisebb lakások esetében.
Milyen szerepet tölt be a kültéri ajtó?
Mindezekből következik, hogy ez fajta ajtó a lakás, ház vagy bármilyen épület bejárati ajtajaként prosperál. Tehát a lehető legintenzívebb használatnak van kitéve nap, mint nap.
Vagyis ha bejárati ajtót akarunk vásárolni, a kiválasztásnál mi a legfontosabb szempont? Egyrészt, hogy biztonságos legyen, másrészt megbízhatóan működjön.
Valamint az sem elhanyagolandó, hogy anyagát tekintve is jó minőségű legyen. Rendelkezzen a megfelelő tanúsítványokkal.
Mindezeket figyelembe véve tudjuk kiválasztani azt a kültéri ajtót, ami majd a legmegfelelőbb lesz számunkra. Amire szükségünk van.
Persze a kültéri ajtók egyéb szerepet is betöltenek otthonunkban. Ilyen a hívatlan vendégek, még inkább betolakodók távoltartása. Valamint az időjárás viszontagságainak, kellemetlen hatásainak csökkentése.
Ezért van az, hogy a gyártók a gyártás során sok egyéb mellett a megfelelő hőszigeteléséről is gondoskodnak.
A jól szigetelt ajtók nagy segítségünkre vannak abban, hogy otthonunk melege ne csak képletesen legyen meg. Hanem valóban a lakásban maradjon a hő. És ne távozzon el tőlünk az ajtón keresztül.
A kültéri ajtók esetében a hangszigetelés is egy sarkalatos probléma lehet. Főleg a nagyvárosi épületek esetében. Ahol a kintről érkező zajok kizárása elsődleges szempontként merül fel.
A kültéri ajtó típusai
A kültéri ajtók többféle kivitelben is kaphatóak. De a legelterjedtebbek az egyszárnyú nyílászárók, mint bejárati ajtók. Természetesen, ha nagyobb méretű, vagy szélesebb a falnyílás, akár kétszárnyú ajtót is használhatunk erre a célra.
A kétszárnyú kültéri ajtó lehet szimmetrikus. Ami azt jelenti, hogy két teljesen egyforma méretű szárnyból áll. Ezek ellentétes irányban nyílnak.
Használatkor a kilincs és a zárszerkezet azon a szárnyon található, amely az elsődleges feladatot látja el. A másik szárny csak abban az esetben nyitható, ha már az elsődleges szárnyat kinyitottuk.
A szimmetrikus ajtók mellett aszimmetrikus szárnyú kültéri ajtók beszereltetésére is lehetőségünk van.
Ennél a típusnál a nyíló szárny normálméretű. Viszont a másodlagosként használt szárny keskenyebb kialakítású. A kültéri ajtók esetében nem csak tele ajtók beépíttetésére van lehetőségünk.
Hanem üvegezéssel felszerelt nyílászáró mellett is dönthetünk. Ha ezt választjuk, akkor az előtér, folyosó természetes megvilágítását is fokozhatjuk.
Ezekbe az ajtókba szereltethetünk hőszigetelt üveget. Valamint nem csak hagyományos, de színes és mintás üvegek is kerülhetnek bele. Előfordulhat az is, hogy a falnyílás megfelelne egy kétszárnyú ajtó beépítésére.
Mi azonban valamilyen oknál fogva nem akarunk dupla nyílászárót. Ebben az esetben választhatunk fix kialakítású, felső vagy oldalsó világítással felszerelt bejárati ajtót is. Így még látványosabbá tehetjük bejáratunkat.
A kültéri ajtók is legyenek műanyagból
Ma már az emberek nagy többsége nem él abban a tévhitben, hogy csak a fából készült ajtók és ablakok jók. Csak ezek lehetnek esztétikusak és strapabíróak.
Hiszen a műanyagból készült nyílászárók is kiváló paraméterekkel rendelkeznek. A legújabb technológiának köszönhetően. Ugyanúgy, mint fából készült társaik. Sőt sok tekintetben még jobbak is.
Hiszen nem igényelnek különösebb karbantartást. Ami valljuk be őszintén, hogy az egyik legszimpatikusabb jellemzőjük.
– kiváló 5 és 6 légkamrás változataik minden szigetelési követelménynek megfelel
– működésüket a horganyzott idom acél merevítése és a minőségi MACO vasalat
biztosítja
– hagyományos fehér és famintázatúak is lehetnek
– biztonságuk mellett a lakás arculatát is megszépítik
– többféle formájú, üvegezésűek és díszítésűek lehetnek
– igény esetén egyedi méretben és színben is kérhetőek, fa vagy fém merevítéssel
megerősítve, hangszigetelés szempontjából is kiválóak
Ha mégsem lennénk biztosak abban, hogy melyiket válasszuk, kérjünk szakszerű segítséget. Hiszen a kültéri ajtókat nem rövid időre vásároljuk. Ezért nagyon sok mindent elvárunk tőlük. Érdemes tehát körültekintőnek lennünk.
A kültéri ajtó kiválasztása
Egy jól kiválasztott kültéri ajtó azonban nem csak a fent felsorolt feladatokat látja el otthonunkban. Hanem a külvilág számára is bizonyos információkkal szolgál. Hiszen általában az épület homlokzatán szerepel. Vagy a közös folyosón található.
Ha pedig egy ajtó, amin belépünk szép és esztétikus, akkor mindenki tudhatja akár kívülről is. Mit?
Azt, hogy olyan emberek élnek mögötte, akik adnak az otthonuk kényelmére. Sőt a biztonságára és nem utolsósorban a kinézetére is.
Na és persze ha úgy érezzük, hogy minket mások véleménye nem érdekel nagyon. Az sem baj. Akkor a saját örömükre és megelégedettségünkre gondolva válasszunk bejárati ajtót.
S ez az ajtó olyan legyen, amit ha kinyitunk vagy becsukunk, mindig úgy érezzük majd, hogy hazaértünk. Nem kell hivalkodónak, vagy nagyon feltűnőnek lennie.
De viselnie kell az egyéniségünk jegyeit. Az otthonunk értékeit. A lakásunk nyugalmát és mindazt, amit egy bejárati ajtótól elvárhat az ember. Amikor ráteszi a kezét a kilincsre és belép rajta.
Biztos vagyok benne, hogy másoknak is sikerülni fog. Mert nekem sikerült ilyen bejárati ajtót kiválasztanom. Aki nem hiszi, járjon utána!
rz
Műanyag ajtókról bővebben itt olvashatsz!
Kérjen ajánlatot még ma!
Több információra van szüksége?
Vegye fel velünk a kapcsolatot, vagy kövessen minket a Facebook oldalunkon.