Júlia erkélye

Júlia erkélyéről nyílt teraszajtó?

Teraszajtó volt-e Júlia erkélyén vajon? Ki ne ismerné a csodálatos erkély-jelenetet. A Rómeó és Júliából.  Itt vallottak szerelmet egymásnak.

Itt esküdtek örök hűséget az ominózus erkélyen. De vajon erkély volt vagy terasz?  Ha pedig terasz, milyen volt rajta a teraszajtó?

Honnan nyílhat teraszajtó tulajdonképpen?

Valószínűleg a teraszról ugye? Végül is mi is a különbség? Mármint az erkély és a terasz között? A terasz épületek földszintjén található. 

Vagy éppen a lapos tetején. Fedetlen, esetleg oszlopos födémmel fedett „erkélyszerű hely”. Legalábbis az Értelmező Kéziszótár szerint. Vagyis egyfajta erkély.

Viszont míg az előbbit csak az épület belsejéből lehet megközelíteni. Addig a terasz kívülről is megközelíthető. Az ajtó segítségével természetesen.

Shakepeare klasszikus drámájának sikert aratott. Több mint egymillió turista keresi fel a kultikus helyet. Éves szinten. Azért, hogy megnézzék a márványból épült erkélyt.

Bár a legenda és a valóság távol állnak egymástól. A szerelmesek számára zarándokhellyé vált ez a fogadó. Ami a 14. században épült.

Csöppnyi erkélyét csak a 19. században húzták fel. A köztudatba pedig „Júlia erkélyeként” került. A szerelmesek reggelizni nem tudtak volna. Ezen a pici erkélyen.

 Akkor biztosan egy nagyobb teraszt választanak. Erre a célra. A teraszhoz pedig egy teraszajtó kellet volna. De sajnos ezt már soha nem fogjuk megtudni.

Mármint, hogy hol is lenne ez?  Ha anno az ifjú Montague ragaszkodott volna a teraszhoz. Mint szerelmi vallomásának színteréhez.

Nem kellett volna falat másznia. Egyszerűen besétálhatott volna az ajtón.

No de milyen teraszokat és teraszajtókat ismerünk?

Teraszajtó

Elsősorban lakóházaknak, bérházaknak, villáknak van terasza. Ezt a Wikipédia így kalibrálja be: „A terasz egy helyiséghez vagy azok közlekedőihez kapcsolódik.

Padlóburkolattal ellátott külső tartózkodó tér. Önálló rendeltetési egységgel bír. Ami nem az épület homlokzati síkján belül van. Azaz nem loggia. 

Nem konzolos, függesztett vagy pontszerűen alátámasztott, mint az erkély”

Ezen kívül, van a kávéházaknak, eszpresszóknak is terasza. Amely lehet fedett vagy fedetlen. Ebbe a kategóriába szinte minden kiülős hely belefér.

Ezen a téren nagy a szabadság. A kertészetben is előfordul a terasz kifejezés.  Általában lejtős, mondjuk sziklás helyen. Vagy domboldalon feltöltéssel vagy levágással kialakított vízszintes terület ez. 

Sőt a földrajzban is van jelentése ennek a szónak. Eszerint a folyóvölgyek vagy tengerpartok mentén van.  A víz színe feletti rész.

Magasan fekvő, területek is lehetnek teraszok. Melyek lépcsőzetesek. Mint például a Duna terasza.  A budai rév körül. Itt viszont biztosan nincs szükség ajtóra.

Ha lakóház teraszról beszélünk, akkor arra általában teraszajtó is kell

Lakóházaknál van egy fontos szempont. Nevezetesen az, hogy a nappalit összekössük a kerttel. Így csempészve be kicsit az otthonunkba a természetet.

Ennek az elképzelésnek a megvalósításához kellenek a teraszok. Amelyek nem feltétlenül nyitottak. Hogy miért? Mert így hűvösebb időben is élvezhetjük jótékony hatásukat.

teraszajtó

Egyszerűem annyi a dolgunk, hogy becsukjuk az ajtót. Ha pedig friss levegőre vágyunk?  Természetesen kinyitjuk a terasz ajtaját.  

Vagyis, feltétlenül szükségünk van egy megfelelő nyílászáróra. De milyenre és mekkorára? A teraszajtóknak számos változatát beszerezhetjük. Fontos azonban figyelembe vennünk valamit.

Azt, hogy milyen a teraszunk. Na és mekkora nyílás van rajta.

Értelemszerűen ott, ahová tervezzük a terasz ajtaját betetetni. Ahogyan a beltéri ajtókat is. Úgy ezeket is nagy körültekintéssel kell kiválasztanunk.

Fontos, hogy milyen anyagból készülnek. Milyen a színük és a mintázatuk. Ezek is készülhetnek fából. De alumíniumból és műanyagból is.

A műanyag erkélyajtók általában fehér színűek például. De természetesen igény szerint készülhetnek színesek is. Sőt faerezet utánzattal is.

Mivel a műanyag ablakok kezelése igen egyszerű. Ezért ezen a téren is elterjedt ez a változat.

A műanyag teraszajtó típusai:

Egyszárnyú ajtó.

 A klasszikus egyszárnyú nyílászárót mikor javasoljuk? Ha a kertkapcsolat optimális kialakítása vezérel minket. Ezzel a költségeinket is képesek vagyunk szabályozni.

Bizonyos keretek között tartani. Össze lehet építeni, mondjuk ablakkal. Vagy akár földtől plafonig érő fix elemekkel. Így a nagy üvegfalakon beáradó fényt élvezhetjük.

Valamint a természetet úgyszintén. Sőt a kert látványáról sem maradunk le. Az egyszárnyú teraszajtó lehet balos vagy jobbos. A nyitás szempontjából.

Kétszárnyú ajtó.

Mára indokolatlanul mellőzötté vált a kétszárnyú teraszajtó. Pedig nyitott állapotában a teljes falnyílás átjárható rajta. Hiszen a teljes nyithatóságnak eleget tesz.  

Egyetlen hátránya, hogy a lakótérbe befelé nyílik. Azaz helyet kell biztosítani neki. Ezt a verziót a maximum 2-2,2 m széles nyíló részhez javasoljuk.

További teraszajtó típusok

Bukó-toló ajtó.

Ez az ajtó is buktatható. Sőt csak így lehet kinyitni. Különbség az emelő-toló ajtóval szemben a magas küszöb. Ami talán a kinti falevelek és szemetek bejutását akadályozza meg.

A bukó-nyíló teraszajtó például az állattartók számára szinte elengedhetetlen. Hiszen buktatva lehet szellőztetni rajta. Anélkül, hogy kis kedvencük kiszabadulna.

Esetlegesen elcsavarogna. De választhatjuk például biztonsági okokból is. Ha a friss levegőt éjszaka is élvezni szeretnénk.

Létezik még a harmonika teraszajtó, ami kevésbé ismert. De hely megtakarítás szempontjából érdekes lehet.

Dönthetünk az alapján, hogy számunkra melyik a legpraktikusabb mondjuk. Az életvitelünk szempontjából. Vagy melyiket tartjuk a legesztétikusabbnak.

A fentiekben éppen csak a leggyakoribb verziókról beszéltünk. De mindenkinek megvannak a saját elképzelései. Vagyis az álmai. Konkrétan, amihez ragaszkodik.

Fontos a tervezés

teraszajtó

Érdemes már a tervezés fázisában leellenőrizni. Mit? Azt, hogy mennyire reálisak az elképzeléseink. Mennyire lehet azokat megvalósítani.

Ezért mindig kérjük ki szakértő véleményét. Mondjuk arról, hogy a rajzokon szereplő tervek kivitelezhetőek-e?

A jó hír, hogy vágyaink megvalósításához általában többféle megoldás is létezik. Ezek közül is tudunk választani. Akár a kivitelezésről, akár az alapanyagról kell döntenünk.

Ha megnéztük, kiválasztottuk és eldöntöttük, keressük fel a bemutatótermet. Talán azért, hogy biztosak legyünk a dolgunkban.

Hiszen általában vizuális alkatok vagyunk. Amit élőben is látunk, az jobban megfogja a képzeletünket.

Amikor a képzelet valósággá válik

Ott ülünk a saját teraszunkon. Kinézünk a csodálatos kertünkbe. Ahol éppen virágzanak a gyümölcsfák.  Közben kortyolgatjuk a kávénkat. Átgondolhatjuk még egyszer.

Vajon Júlia erkélye, legenda vagy valóság? Olyan mindegy. Tény, hogy évente sokan sóhajtoznak azon a helyen. Talán azt remélve, hogy valóra válnak álmaik.

teraszajtó

Viszont a mi álmunk máris valóra vált. Amikor egy csodás teraszon élvezhetjük az élet apró örömeit. Amit mi álmodtunk meg magunknak.

Nem kell Veronába elutaznunk. A saját otthonunkban is megteremthetjük ezt a feelinget.

Átélhetjük az erkély-jelenetet is. Ha akarjuk gondolatban. De akár gyakorlatban is. Hiszen az ajtón keresztül kapcsolatba léphetünk a természettel.

Na és ha úgy van kedvünk. Behúzhatjuk a teraszajtót. A külvilág máris kívül reked.  Ezt érdemes mindenkinek kipróbálni!

Kérjen ajánlatot még ma!

Több információra van szüksége? Vegye fel velünk a kapcsolatot, vagy kövessen minket a facebook oldalunkon.

Similar Posts