Napfény járja át a szívem újra

Bizony, ha a napfény kerül szóba, a legtöbbször pozitív élmények jutnak az eszünkbe, hiszen nemcsak a testünket, de a lelkünket is szeretjük napfényben fürdőztetni. Vannak azonban olyan esetek, amikor jóból is megárt a sok és a nap sugarait szívesen beengedjük a szívünkbe, de mondjuk a teraszunkról szeretnénk kirekeszteni. Ilyen konkrét eset, amikor a nagy nyári melegben az árnyékolás feladatával nézünk szembe. Mit is kell figyelembe vennünk? Természetesen az esztétikai megjelenésen túl két fontos kérdést is el kell eldöntenünk a kültéri árnyékolástechnika esetében. Az egyik ilyen nagyon fontos kérdés, hogy mi az a funkció amit elvárunk a terasz árnyékolótól? Mert ugye a napvédelmen túl a szemerkélő esőben és a fújdogáló szélben is védelmet szeretnénk valószínűleg a teraszunkon. A másik kérdés, ami nagyon fontos lehet, a kialakítás, vagyis az elhelyezés. Azaz, hogy az épülethez kapcsolódóan, esetleg az épületbe integráltan helyezzük el az árnyékoló szerkezetet, vagy pedig az épülettől teljesen függetlenül oldjuk-e meg a teraszunk árnyékolását, védelmét az időjárás elemeitől.

Milyen lehetőségei vannak funkció szempontjából a kültéri árnyékolástechnikának?

  • Ha a napvédelem a fő szempont, illetve elég ha ez ellen véd a szerkezet:

Ilyen esetekben az árnyékolók, vagyis a napernyők, napvitorlák és napellenzők azon változatai javasoltak. ahol a textíliájuk minősített. Mivel ezek az anyagok már kiváló tulajdonságokkal bírnak UV Standard 801 előírások szerint 50+ illetve 80 minősítésűek. A minősítésüket az ún. legkedvezőtlenebb esetet figyelembe véve kapják. Vagyis már használt, vizes és kinyúlt anyagok kerülnek tesztelésre és a legérzékenyebb bőrtípust veszik figyelembe, a legnagyobb mértékű UV sugárzásintenzitás és a legszélesebb UV sugárzástartomány mellett. Ezek az anyagok ilyen tesztelés után is megfelelően védik a bőrünket, akár még a naptejeknél is jobban.

  • Ebben az esetben, vagyis ha csak napvédelemre használnánk a teraszárnyékolót, azért fontos paraméter a szélállóság is. Hiszen a nagyobb szélsebesség, /30-50 km/h/ mellett is működnie kell az árnyékolóknak.

kültéri árnyékolástechnika A csak napvédelemre használt teraszárnyékolók esetében is fontos paraméter a bizonyos mértékű szélállóság, mely a kialakítástól függően minimum 30, 40 illetve 50 km/h-s szélsebesség mellett is lehetővé teszi az árnyékolók működtetését. A nem textillel szerelt árnyékoló típusok, úgymint a pergolák és pavilonok is rendelhetők olyan kialakítással, melyek – például fix lamellázatuk lévén – nem védenek az esőtől.

  • Ha igény a szemerkélő eső elleni védelem: akkor a teraszárnyékolók olyan változatát kell választanunk, amelyeknek az anyaga vízlepergető, de legalábbis bizonyos mértékig vízálló.

A pavilonok és pergolák ebben az esetben mindenképpen forgatható vagy billenthető lamellázattal kell, hogy felszereltek legyenek. Viszont ebben az esetben a lamellák zárása még nem rendelkezik vízhatlan képességgel.

  • Ha a kültéri árnyékolás technika feladata a nagy eső és szél elleni védelem: ebben az esetben a legbiztonságosabb módszer a pergolák és pavilonok olyan típusát felszereltetni, ahol a lamellák zárása vízhatlan, sőt a víz elvezetése is meg van oldva szakszerűen. Ezeknek a típusoknak olyan merev a keret kialakításuk, hogy teljes mértékben védenek a szél ellen is.

Lehetőségek a kialakítás vagyis az elhelyezés szempontjából

  • Épülethez kapcsolódó megoldás:

Ilyen szempontból megközelítve a kültéri árnyékolástechnika megoldásait, leginkább a csuklókaros napellenzők ismertek. Talán kevésbé elterjedt a napvitorláknak azon változata amely az épület oldalára szerelhető. Onnan két külső /rozsdamentes/ oszlopban elhelyezett feszítőművel kihúzva leárnyékolhat akár egy 8 x 7 m-es teraszt is. Érdemes még említést tennünk arról, hogy a hagyományos csuklókaros megoldást ha teleszkópos kialakítású szerkezetre cseréljük sokkal nagyobb felület árnyékolására lesz képes, ami különösen éttermeknél lehet nagy előny. Egyre inkább terjednek Magyarországon is a fa- vagy alumínium lamellával szerelt pergolák. Jó hír lehet még az építészeknek, hogy a „szokásos” félig lábakon álló megoldás mellett megjelentek a konzolos, akár 6 métert kinyúló már-már légiesnek tűnő, rendkívül elegáns változatok is.

  • Épületbe integrált kialakítás:

Akik a kültéri árnyékolástechnikai megoldásoknál különösen az esztétikára fogékonyak, azoknak lehet ajánlani a terasz árnyékolójának az épületbe integrált /valamilyen épületszerkezetbe rejtett/ kialakítását. Erre a legjobb megoldást a vakolható előlappal vagy az épület burkolatával azonos burkolattal rendelkező /lehet ez akár üveg is/ napellenzők – elsősorban a teleszkópos változatok – kínálják.

  • Épülettől különálló szerkezet:

Ebben az esetben a fentebb felsorolt összes teraszárnyékoló megoldás szóba jöhet, mégis a legelterjedtebbek az állólábas napvitorlák és a napernyők használata. A leggyakoribb probléma a napernyők esetében jelentkezhet, mégpedig a piacon gyakran előforduló „egynyári” változat, mely arról ismerhető fel, hogy a textil egy szezon alatt képes zavaró mértékben kifakulni, leszakadni a feszítőpálcáról, esetleg még a kézi működtetésű egysége is elromolhat, eltörhet. Ezért érdemesebb a magasabb minőségű textillel szerelt, acélvázas és megfelelő rögzítéssel rendelkező típusokat keresni. Exkluzív, extra nagy méretű teraszok árnyékolására nagyon jó választás a motoros meghajtású napernyők és napvitorlák felszerelése, melyeknek mérete is lehet akár óriási. Igény esetén akár rejtett kábelezéssel és akkus LED megvilágítással, infrás fűtéssel és még hangszórókkal is felszerelhetőek, ezáltal persze növelve a használati időszakot és szolgálva a kényelmet. A korábban említett pergolák és pavilonok a külön álló teraszok legtöbb lehetőségét nyújtó kültéri árnyékolástechnika változatainak egyike. A tőlünk délebbre lévő országokban már régóta használják a teljesen esőálló és akár oldalról is védett, rolóval zárható típusokat. Ezek segítségével a zavaró, oldalról érkező szél is mérsékelhető és természetesen kellemesebbé tehető a terasz minden időbeni változata.

Milyen a jó kültéri árnyékoló?

kültéri árnyékolástechnika Napjainkban, különösen az új építésű házak, lakások esetében, hatalmas üvegfelületek és óriási ablakok, nagy teraszajtók néznek a kert, a panoráma felé. Terasz nélkül nem igazán kellemes vagy otthonos egy ház, vagy lakás, legyen az bárhol is. Ezekben a napfényes otthonokban vidámabb és boldogabb az élet, különösen azokban a hónapokban amikor a napsugárzásnak még nincs ereje. De amint megérkezik a nyári időszak és a nagy forróság, szükség van az árnyékolásra. Elsősorban és leghatékonyabban a kültéri árnyékolástechnikai eszközökkel védekezhetünk a túlzott hőség ellen, vagyis ha az árnyékolók segítségével eleve a ház, lakás falain kívül rekesztjük a napsugarakat. Ezeknek a használatához természetesen érdemes tájékozódni és tanácsot kérni szakértőktől, hiszen ma már a rendelkezésünkre áll rengeteg lehetőség, hogy a legmegfelelőbb árnyékolót válasszuk ki magunknak, nem kell attól félnünk, hogy nem találunk rá az „igazira”. Ezek kiválasztásához próbáltunk most némi segítséget nyújtani, persze a teljesség igénye nélkül. Tudósok szerint a felmelegedés időszakát éljük jelenleg, vagyis a klíma sokat változik évről-évre, egyre enyhébbek a telek és egyre forróbbak a nyarak. Így aztán a forróság elleni védekezésre is nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk, fel kell készülnünk a változtatásokra a kültéri árnyékolók tekintetében is. S bár a dal szerint „Budapest várhat még vége lesz a nyárnak”, azért mi ne várjuk meg, már most kezdjünk el gondolkodni azon, hogy milyen árnyékolót szereltetünk fel a teraszunkra! Kérjen árajánlatot még ma! Több információra van szüksége? Vegye fel velünk a kapcsolatot vagy kövessen minket a Facebook oldalunkon

Similar Posts